مدت زمان مطالعه ۱۶ دقیقه
دکتر فرشته عبدالمطلبی / جراحی گوش / بهترین جراح زیبایی گوش

بهترین جراح زیبایی گوش

بهترین جراح زیبایی گوش چه ویژگی های دارد ؟ بهترین دکتر گوش، حلق و بینی در کرج کیست ؟ آیا می دانید بهترین جراح گوش چه کسی است ؟ در ادامه مطلب به طور جامع در این مورد بحث خواهیم داشت.

چرا جراحی زیبایی گوش مهم است؟

گوش های متناسب صورت، تاثیر بسیار زیادی در زیبا به نظر رسیدن دارند. هنگام نگاه کردن به افراد ممکن است گوشها آخرین چیزی باشند که توجه شما را جلب کنند اما این موضوع همیشه صادق نیست.

افرادی هستند که ممکن است با نگاه کردن به آن ها، به سرعت متوجه حالت و اندازه ی گوش هایشان شوید. این موضوع برای خود فرد می تواند بسیار آزاردهنده باشد. اما برطرف کردن این مشکل کار سختی نیست. جراحی زیبایی گوش جراحی است که در آن سایز و حالت گوش ها تغییر می کنند. نتیجه ی این جراحی بستگی به هدف جراحی دارد. این جراحی برای کم کردن سایز و مقدار برجستگی گوش انجام می گیرد و باعث می شود که شما گوش هایی داشته باشید که سایز آن با صورت شما تناسب داشته باشد و به سمت بیرون برآمده نباشد. معمولا جراحی زیبایی گوش در مردان باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود.

در ابتدا بهتر است شما را کمی با انواع جراحی های زیبایی گوش آشنا کنیم.

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی چیست؟

جراحی زیبای گوش انواع گوناگونی دارد که رایج ترین آن با عنوان اتوپلاستی برای نزدیک کردن گوش به سمت سر انجام می گیرد .

جراحی گوش بیرون زده

این مدل گوش ها معمولا در زمان رشد به صورت کامل رشد نکرده اند و یا اینکه گوش ها خم شدگی غیر طبیعی پیدا کرده اند و به همین دلیل بزرگ تردیده می شوند.در این جراحی، پزشک در غضروف تغییر شکل ایجاد می کند و پوست اضافی را بر می دارد. باید بدانید که این جراحی به گوش داخلی مرتبط نمی باشد و بر روی شنوایی شما تاثیری نخواهد گذاشت . یکی از مزیت های این جراحی گوش این است که می توان آن را در سنین پایین نیز انجام داد. معمولا بعد از سن پنج سالگی که رشد گوش ها کامل شد، این جراحی قابل انجام است. در این جراحی، برش در پشت گوش ها انجام می شود، غضروف های گوش اصلاح شده و گوش به سمت سر آورده می شود. روش های مختلفی برای اصلاح این مشکل وجود دارد که انتخاب روش بستگی به انتظارات فرد و پزشک از جراحی دارد.

به طور کلی ایجاد اصلاحات در گوش شامل یکی از موارد زیر است:

 • تغییر شکل غضروف
 • برش غضروف

هنگام ایجاد برش در غضروف، معمولا قصد جراح ایجاد تغییر شکل در بافت یا اضافه کردن به آن یا برداشتن آن است. اسکار به جا مانده از این نوع جراحی معمولا بزرگ است اما به سختی می توان آن را دید.

برای ایجاد تغییر شکل نیز معمولا از بخیه های کوچک استفاده می شود. این روش غیر تهاجمی است که خونریزی کمی دارد و اسکار حاصل از آن به سختی قابل مشاهده است.

این جراحی برای بزرگسالان تحت بی حسی موضعی و برای کودکان تحت بیهوشی انجام می پذیرد. این جراحی بسته به نوع آن، بین 1 تا 2 ساعت به طول می انجامد.

جراحی ترمیمی گوش

جراحی ترمیمی گوش برای اصلاح فرم بدشکلی های مادرزادی، میکروتیا، سوختگی، پارگی، جراحی گوش گل کلمی و سوراخ شدگی آن انجام می شود. برای ترمیم این نوع گوش ها، از ترکیبی از چند نوع تکنیک جراحی گوش استفاده می شود که ممکن است شامل برداشتن غضروف از قسمت های دیگر بدن مثل دنده ها باشد. اگر لازم باشد که پوست پیوند شود، این پوست از ناحیه ی بالایی باسن برداشته می شود.

جراحی زیبایی گوش مشکلات زیر را برطرف خواهد کرد

 • برطرف شدن گوش های بزرگ که به آنها ماکروتیا گفته می شود.
 • جراحی گوش به صورت یک طرفه و یا دو طرفه انجام شده و برجستگی گوش را از بین خواهد برد.
 • مشکلات لاله گوش بازسازی خواهد شد .
 • در صورتی که از جراحی اتوپلاستی پیشین خود ناراضی هستید می توانید جراحی گوش دوباره انجام دهید و مشکلات باقی مانده از جراحی پیشین برطرف خواهد شد.
 • غیر قرینگی گوش برطرف می شود

در جراحی زیبایی گوش برش ها در پشت گوش ایجاد می شود و جراح می تواند قرار گیری غضروف های گوش را تغییر داده  یا اینکه آنها را جابه جا کند برش ها بعد از جراحی چون در پشت گوش قرار گرفته اند دیده نخواهند شد.

کاربرد جراحی زیبایی گوش

کاربرد اصلی این جراحی برای کودکانی است که در هنگام تولد گوش نداشته اند و یا گوش های غیر طبیعی دارند . البته خیلی کاربرد های دیگر هم دارد در مواقعی که ضرباتی به گوش وارد می شود و یا اگر گوش پاره شود می توانید از این جراحی برای برطرف کردن نواقص استفاده نمایید . علاوه بر این برای افرادی که گوش های با ظاهر آینه ای و بزرگ دارند هم کاربرد دارد.

کاندیدای اصلی جراحی زیبایی گوش

تمامی افرادی که از فرم و اندازه گوش خود راضی نیستند بدون محدودیت سنی و جنسیتی می توانند این جراحی زیبایی را انجام دهند اما برخی افراد به عنوان اصلی ترین کاندیدای این جراحی شناخته می گردند:

 • افرادی که به دلیل بیماری های خاصی از جمله سرطان گوش بخشی از گوش خود را از دست داده باشند.
 • افرادی مه به طور مادرزادی گوش بسیار بزرگی داشته باشند.
 • افرادی که گوش آنها به دلیل عوامل بیرونی ازجمله تصادف دچار آسیب شده باشد.
 • افرادی که عصب صورتشان فلج شده باشد.
 • به طور کلی افراد باید دارای شرایطی باشند تا بتوان عمل جراحی گوش را بر روی آن ها انجام داد.
 • کودکانی که سلامت هستند و گوش های آن ها دچار عفونت نیست.
 • کودکانی که رشد گوش های آن ها تمام شده باشد. معمولا رشد گوش ها بعد از 5 سالگی متوقف خواهد شد. در این حالت غضروف گوش ها به اندازه کافی مقاوم است.
 • بزرگسالانی که استعمال سیگار را متوقف کرده اند.
 • افرادی که انتظار آن ها از این جراحی منطقی باشد.

مزایای جراحی زیبایی گوش

یکی از اصلی ترین و مهم ترین مزایای این شیوه جراحی، دائمی بودن نتیجه است. سایر مزایای این روش زیباسازی گوش ها شامل موارد ذیل می گردد:

جراحی ایمن و بی خطر برای سلامتی فرد

افزایش اعتماد به نفس فرد در نتیجه زیبایی گوش ها و چهره

طبیعی بودن نتیجه جراحی در چهره فرد

پنهان بودن جای بخیه در نتیجه عمل در پشت گوش

نمونه کار جراحی اتوپلاستی توسط دکتر فرشته عبدالمطلبی

جراحی زیبایی گوش

نحوه عمل زیبایی گوش

بعد از رعایت اقدامات پیش از جراحی زیبایی گوش می توانیم تحت جراحی زیبایی قرار بگیریم . ابتدا تزریق بی حسی در زیر گوش و پشت گوش انجام می شود . سپس برش مخصوص در پشت گوش داده می شود که بعد از بهبود معمولا به سختی دیده می شود و این جراحی با بی حسی موضعی انجام می شود و درد خاصی ندارد . قسمت اضافی پوست برداشته می شود سپس بافت پوستی و زیر جلدی از روی غضروف جدا می شود . در قسمت های ممکن است نیاز به دستگاه کوتر داشته باشد و این روند برای کنترل خونریزی می باشد . با نخ های مخصوص غضروف شکل دلخواه و استاندارد خود را می گیرد و جنس نخ ها نایلون است و در داخل گوش تا به آخر عمر باقی می ماند و مشکلی برای فرد به وجود نمی آورد . معمولا سه تا چهار عدد بخیه لازم است تا گوش شکل استاندارد خود را پیدا کند و فرم دهی در قسمت های بالا و پایین گوش صورت می گیرد . در برخی موارد ممکن است غضروف نیاز به برش داشته باشد و در آخر محل برش منظم بخیه زده و پانسمان می شود .

اقدامات پیش از جراحی گوش

برای رسیدن به بهترین نتایج، آماده سازی و اقدامات پیش از جراحی زیبایی گوش اغلب هفته ها مورد نیاز است. این روند با پیدا کردن جراح که با آن راحت تر هستید شروع می شود. آماده سازی این روش نیاز به اطلاعات فراوانی دارد، انتظارات واقع بینانه از نتیجه و برخی از معاینات عملی، درست به آنچه که در روز جراحی اتفاق می افتد.

 • مشورت با جراح گوش یا Otoplasty

پس از انجام دقیق تحقیق در مورد روش جراحی گوش و پیدا کردن یک جراح مجرب، بیماران آینده نگر باید یک مشاوره اولیه داشته باشند که برای این روش بسیار مهم است. جراح گوش بیمار را بررسی و راه های مختلفی برای اصلاح مشکل را مورد بحث قرار می دهد. مشاوره اولیه برای اولین بار تعیین خواهد کرد که آیا جراحی گوش بهترین روش برای بیمار است.

اگر جراحی گوش به عنوان یک گزینه درمان مناسب نشان داده شود، جراح جزئیات روش جراحی گوش را مورد بحث قرار خواهد داد. این بحث به احتمال زیاد شامل جزئیات مربوط به بیهوشی، تاریخچه پزشکی بیمار و هزینه های مرتبط با جراحی زیبایی گوش خواهد بود. این مشاوره اولیه، زمان مناسب برای بیماران آینده نگر است که در مورد مزایای جراحی گوش و همچنین هر خطری و عوارض احتمالی اوتوپلاستی سوال کنند.

 • هفته قبل از جراحی

در هفته های قبل از عمل جراحی گوش، والدین یا سرپرستان با کودکان تحت عمل جراحی گوش و حلق و بینی باید بحث های مربوط به احساسات کودک داشته باشند. آنها باید ارتباط واقعی با فرزند خود را در رابطه با تمام جزئیات روش و بازیابی و انتظارات منطقی برای نتایج داشته باشند.

اگر در طول هفته قبل از عمل زیبایی مانند تب، آبریزش بینی، گلودرد یا سرفه، متوجه علائم بیماری شدید پزشک خود را مطلع کنید.

برای همه بیماران، مصرف آسپیرین حداقل دو هفته قبل از جراحی قطع شود. پزشکان نیز به شدت از مصرف سیگار و مصرف دخانیات خودداری می کنند. آماده سازی برای نرفتن به کار یا مدرسه و استراحت کردن، و همچنین یک فرد تعیین شده برای مراقبت از بیمار بلافاصله پس از جراحی لازم است.

 • روز قبل از جراحی

بیمارانی که بیهوشی عمومی را برای یک روش otoplasty انجام می دهند بعد از نیمه شب قبل از جراحی، هیچ مایعات (از جمله آب) یا مواد غذایی استفاده نکنید. آخرین ناهار شب قبل از عمل جراحی باید بسیار ساده باشد. آماده سازی برای یک دوره بهبودی طولانی مدت نهایی شده است . حداقل برای اولین بار بیمار باید تحت مراقبت فرد دیگری قرار گیرد مگر اینکه پزشک تجویز یک شب اقامت در بیمارستان ضروری بداند.

اگر از هرگونه دارو استفاده می کنید، به طور منظم، قبل از جراحی از پزشک خود بپرسید. داروهای روتین ممکن است حداقل یک ساعت قبل از عمل جراحی انجام شود. بیماران دیابتی وابسته به انسولین باید روز قبل از عمل با متخصص بیهوشی تماس بگیرند.

 • روز جراحی زیبایی گوش

قبل از شروع جراحی، (معمولا در موارد جراحی زیبایی گوش برای کودکان) جراح یا بیهوشی عمومی، جراحی را با بیحسی موضعی یا گاهی بیهوشی برای بیماران بزرگسال انجام می دهد. عمل جراحی گوش باید دو ساعت یا کمتر باشد، بسته به میزان پروسه دارد. از جواهرات (مخصوصا حلقه ها) و آرایش استفاده نکنید و از لباس های مخصوص اتاق عمل استفاده کنید.

هزینه جراحی زیبایی گوش

هزینه عمل زیبایی گوش همانند دیگر جراحی ها طبق تعرفه نظام پزشکی کشور تعیین شده و هزینه ها براساس آن اعمال می شود به علاوه هزینه های بیهوشی و کلینیک نیز می باشد . لذا برای کسب اطلاع از هزینه جراحی زیبایی گوش به جراح و متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه نمایید.

مراقبت های لازم بعد از عمل زیبایی گوش

ضرورت رعایت توصیه های پزشک پس از جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی از آن جهت حائز اهمیت است که سهل انگاری در این امر موجب عفونت گوش یا آسیب و عوارض جدی می گردد. در ادامه مواردی از نکات لازم برای مراقبت بعد از اتوپلاستی را ملاحظه می فرمایید:

 1. بعد از عمل گوش پزشک به تشخیص خود داروهایی را تجویز می کند که در تسکین درد و جلوگیری از عفونت گوش موثر است توصیه می شود در مصرف به اندازه و مرتب داروها کوشا باشید.
 2. درد پس از عمل کاملا طبیعی است برای تحمل اولین روزهای بعد از عمل می توانید از مسکن های تجویز شده توسط پزشک استفاده نمایید و از مصرف دارو بدون هماهنگی با پزشک جدا خودداری نمایید.
 3. پس از عمل جراحی، گوش پانسمان می شود و لازم است حدود 5 روز بعد برای معاینه مجدد و برداشتن پانسمان به پزشک مراجعه نمایید. در مدتی که پانسمان بر گوش است مانع از خیس شدن آن شوید.
 4. برای جلوگیری از فشار یا آسیب به گوش ها بهتر است از خوابیدن به پهلو جلوگیری شود و سر به صورت تخت بر روی بالش قرار بگیرد.
 5. از داروهاید انعقاد خون حدود 10 روز قبل و بعد از جراحی گوش جلوگیری کنید که باعث تشدید در خونریزی نشود.
 6. با توجه به حرکت عضلات صورت و فشار آوردن به گوش حین جویدن تا زمان بهبودی تا حد امکان از خوردن غذاهای جویدنی و سفت جلوگیری کنید و از سوپ و غذاهای آبکی استفاده نمایید.
 7. برای انجام فعالیت های ورزشی و رفتن به استخر با پزشک مشورت نمایید.
 8. مصرف مشروبات الکلی و دخانیات روند بهبودی را مختل می کند بنابراین از مصرف آن ها خودداری کنید.
 9. هر عارضه ای که احتمال بروز عفونت در گوش را ایجاد کند می تواند آسیب های جدی ایجاد نماید از خود در برابر ابتلا به بیماری هایی مانند سرماخوردگی مراقبت نمایید.

تغذیه بعد از عمل گوش

نحوه جوییدن غذا و همچنین تحرک فک تاثیرات مستقیمی بر گوش دارد لذا اتخاذ  رژیم غذایی مناسب به نحوی که فشار زیادی بر فک و گوش وارد نگردد و همچنین عدم حرکت سریع و زیاد فک ها پس از جراحی زیبایی گوش بسیار مهم بوده و به تسریع بهبودی فرد کمک خواهد کرد.

نحوه خوابیدن پس از عمل اتوپلاستی

نکته اول در هنگام خواب پس از جراحی آتوپلاستی این است که سر بالاتر از سطح بدن قرار گیرد. بدین منظور فرد می تواند به کمک دو بالش سر خود را در زاویه بالاتر از بدن نسبت به سطح زمین قرار دهد.

نکته دوم این است که تا زمان بهبودی کامل لازم است فرد از خوابیدن یا وارد کردن هرگونه فشار بر روی گوش ها خودداری کند.

شناسایی بهترین جراح زیبایی گوش

بهترین جراح برای عمل زیبایی گوش

به منظور شناسایی بهترین جراح گوش لازم است نکات خاصی را مدنظر داشته باشید:

داشتن بورد تخصصی مدرک عملی معتبر اولین گام در شناسایی بهترین پزشک متخصص در این حوزه است.

بررسی سابقه عملی موفق پزشک درکنار دانش علمی کمک بسیاری به شناسایی بهترین پزشک متخصص اتوپلاستی خواهد کرد.

مشورت حضوری با پزشک، بررسی نمونه کارها و توجه پزشک به خواسته ها و نیازهای شما، همگی از مولفه های تاثیرگذار در شناسایی بهترین پزشک متخصص در زمینه جراحی گوش می باشد.

داشتن کادر علمی و کلینیک مجهز نیز می تواند در انتخاب نهایی شما تاثیرگذار باشد.

برای آگاهی از راه های تماس با دکتر فرشته عبدالمطلبی، کلیک کنید.

سوالات متداول جراحی زیبایی گوش

خلاصه مطلب

آنچه پس از انتخاب بهترین جراح برای کسب نتیجه مطلوب ازعمل گوش نقش بسزایی دارد، جدیت شما در رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل است زیرا هر آنقدر هم که پزشک در جراحی تبحر داشته باشد عدم مراقبت از گوش در دوران بهبودی می تواند نتیجه جراحی را مستقیما تحت شعاع قرار دهد. شما عزیزان می توانید برای رسیدن به پاسخ سوالات خود در این باره، در بخش دیدگاه سوالات خود را ثبت نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

جراحی شکاف کام
جراحی شکاف کام

جراحی شکاف کام شکاف کام و یا لب شکری عبارتست از باز بودن غیر طبیعی لب بالا و یا سقف دهان. هنگامی که در طی بارداری لب ها و...

بیشتر بخوانید
جراحی اتوپلاستی
جراحی اتوپلاستی

جراحی اتوپلاستی جراحی اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش ، می تواند شکل، موقعیت یا نسبت گوش را بهبود بخشد.جراحی اتوپلاستی گوش می...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

Call Now Buttonتماس با پزشک