(026) 32219600 - 32262895
کرج، خیابان شهید بهشتی، بین میدان شهدا و چهار راه طالقانی، ساختمان قائم، طبقه 5، واحد 14
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

شکستگی بینی

شکستگی بینی بر اثر حوادث، تصادفات، افتادن از ارتفاع، فشار و ضربه هایی فرا تر از تحمل بافت استخوانی و غضوف بینی ایجاد می شود. در میان انواع جراحی بینی، که شامل بینی های استخوانی، گوشتی، افتاده، کج، دارای انحراف تیغه میانی و پولیپ جراحی بینی شکسته نیز ز حساسیت های خاصی برخوردار است که جراح بینی خوب با توجه به میزان آسیب دیدگی بافت ها درمان و ترمیم آن را انجام می دهد.

جراحی بینی بسیار بزرگ

انواع شکستگی بینی

شکستگی بینی گاهی می تواند  آنقدر نمایان باشد که کاملا مشخص شود . یکی از نشانه های بارز  شکستگی بینی انحراف بینی می باشد.

انحراف تیغه بینی به دلیل تورم نامتقارن پوست ایجاد می شود ،با شکستگی بینی و تورم پوست تشخیص انحراف بینی مشکل می شود.

البته نمی توان کبودی را نشانه ی صدرصدی شکستگی دانست. با معاینات دقیق جراح بینی می تواند شکستگی را تشخیص دهد ،در طی ای معاینات جابه جایی قابل لمس استخوان ها می تواند علائم شکستگی بینی باشد .

با ایجاد شکستگی بینی ،غضروف بینی نیز آسیب می بیند و ممکن است تیغه بینی ترک بردارد و یا حتی تغییر جهت دهد.

جراحی بینی استخوانی با نوک پهن

آیا برای تشخیص شکستگی بینی نیاز به سی تی اسکن و یا عکس رادیولوژی می باشد؟

بعضی مواقع جراح بینی برای بررسی ها بیشتر ،برای بیمار انجام اسکن از ناحیه ضربه دیده را تجویز می کند . اما باید گفت برای تمام شکستگی های بینی گرفتن عکس رادیولوژی نیاز نیست . بعضی از شکستگی ها ،برای اطمینان یافتن از عدم وجود شکستگی های صورت ،که نمی توان تنها از روی معاینه تشخیص داد ،گرفتن عکس رادیولوژی الزام می باشد

لازم به ذکر است که وارد شدن هر ضربه ای خصوصا در سنین کودکی دلیل بر تغیر شکل بینی در بزرگسالی نمی باشد .حتی اگر بینی پیش از یک سالگی ضربه خورده باشد فقط در صورتی در بزرگسالی دچار تغییر ظاهری می شود که صفحه رشد بینی ضربه خورده باشد .

شکستگی های ناچیز که سبب تغییر شکل در بینی نگردند ،در طول 2-4 هفته به مرور زمان التیام می یابد ،اما شکستگی های جدی تنها با کمک جراحی بینی قابل درمان می باشند .

دلایل شکستگی بینی

بینی از دو بخش غضروفی و استخوانی تشکیل شده. به صدماتی که در پی آن استخوان بینی آسیب ببیند،( ترک برداشتن، شکستن و…) شکستگی بینی می گویند.

آسیب های ورزشی از شایع ترین علل شکستگی بینی است. رشته های ورزشی رزمی، فوتبال، دوچرخه سواری و… از جمله رشته های پرخطر هستند.

مشاجرات و درگیری های فیزیکی که ز و خورد بین افراد اتفاق میفتد از دیگر موارد فراوان در ضمینه ی آسیب به بینی است.

تصادفات و گاها پرت شدگی و حادثه های این چنینی نیز از دیگر موارد هستند.

تکنیک های جراحی بینی

قبل و بعد از جراحی بینی مردانه

انواع شکستگی بینی

هنگامی که به یک سمت صورت ضربه ای وارد شود، در صورتی که شدید باشد، هردو استخوان بینی به یک سمت می رود و بینی کج می شود.

در صورتی که شدت ضربه آرام تر باشد، استخوان  بینی در داخل بینی،  از سمتی که ضربه وارد شده فرورفته و از سمت دیگر برآمده می شود.

ضربه هایی که از روبرو به کل بینی و از بالا و پایین به بینی وارد می شود، به پل بینی آسیب بیشتری رسیده و در این منطقه از بینی، فرورفتگی و یا برآمدگی ایجاد می شود. در اثر این ضربات شکل اصلی بینی تغییر کرده همچنین بیمار خونریزی دارد. این چنین آسیب ها خطرناک بوده و به سینوس های کنار بینی که اصلاحا سینوس های بین چشمی نام دارند آسیب زده و شکستگی شدید استخوان بینی را در پی دارد.

شکستگی بینی می تواند منجر به انحراف بینی، ایجاد پولیپ بینی، شکستگی و آسیب دیدگی به غضروف بینی ابجاد غده های جداره هم بشود.

عمل بینی ترمیمی

درمان شکستگی بینی

برای اکثر آسیب های بینی عمل جراحی تجویز میشود. گاهی در ابتدا پزشک برای تشخیص بهتر عمل را به تعویق می اندازد تا ورم بینی بخوابد. گاهی نیز در مواردی پزشک سریعا عمل را تجویز کرده بخصوص در مواردی که سینوس های چشمی آسیب دیده و یا استخوان بینی کاملا شکسته و کج شده است. درمواردی که سوراخ های بینی در اثر ضربه خونریزی کرده است این خون های لخته شده باید تخلیه شوند. برای التهاب از روش های خانگی نیز برای کاهش التهاب و درد و خونریزی استفاده می شود.

سخن پایانی

شما عزیزان می توانید از طریق ثبت سوالات در دیدگاه پاسخ های تخصصی دکتر فرشته عبدالمطلبی – متخصص گوش، حلق و بینی – جراح پلاستیک را دریافت نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 2.7]
خانم دکتر فرشته عبدالمطلبی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن

– فارغ التحصیل پزشک عمومی از دانشگاه ایران در سال 1383

– فارغ التحصیل تخصص گوش و گلو و بینی و جراحی سر و گردن از دانشگاه تهران در سال 1389

– عضو هیئت مدیره انجمن گوش، حلق وبینی ایران (شاخه کرج)

– دوره تکمیلی آندوسکوپی و راینولوژی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 1 =

Call Now Buttonتماس با پزشک