مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سپتوپلاستی

سپتوپلاستی:

برخی از افراد به دلیل مشکلات دچار انحراف درسپتوم یا تیغه میانی بینی خود می شوند که اولین گزینه پیشنهادی جراحان بینی و متخصصین این امر جراحی سپتوپلاستی است. سپتوپلاستی با هدف رفع انحراف تیغه میانی بینی مشکلات عملکردی و ظاهری و زیبایی را درمان نموده و تاثیرات ایده آلی را برای بیمار به همراه می آورد . در حالت عادی تیغه میانی بینی یا سپتوم در وسطی ترین بخش بینی جای دارد که فضای مابین دو حفره و دریچه های بینی را تشکیل می دهد در صورت بروز انحراف به هر دلیل این تیغه به یکی از طرفین کج می شود و در شرایط انحراف شدید باعث بروز انسداد و گرفتگی در کانال ها و معابر بینی خواهد شد.

سپتوپلاستی

درمان :

در اکثر بیماران بافت های زائد غضروفی که به سبب انحراف ، گرفتگی را پدید می آورند عامل اصلی در انسداد و اختلال عملکردی بینی می باشند که برای درمان این مشکل پزشک متخصص جراح بینی ابتدا مقداری از بافت های غضروفی را در حد مناسب برداشته و تخلیه می نماید . برای شروع جراحی عموما از بی هوشی استفاده می شود سپس لازم ات برش جراحی در سوراخ ها ایجاد شود تا جراح بتواند به بخش های داخل بینی اشراف داشته باشد در اکثر این جراحی ها ، وسیله ای ساده با فرم L  و از جنس غضروف بر روی پل بینی جای می گیرد تا تکیه لازم را برای بافت های غضروفی و استخوانی فراهم آورد بعد از استخراج اجزای زائد غضروفی و استخوانی ، سپتوم در محل مناسب نگه داشته می شود و برای فیکس کردن آن از بخیه بهره گیری می شود .

بعد از جراحی سپتوپلاستی :

جراحی سپتوپلاستی از نوع جراحی های پیچیده و دشوار است به همین دلیل اغلب بیماران با تورم و التهاب نواحی اطراف بینی و بخش های جراحی درگیر می شوند در برخی بیماران این التهاب به کبودی و سرخی و خون مردگی زیر پوست می انجامد که امری عادی در خصوص جراحی بینی است . گاه با توجه به صلاحدید پزشک جراح پانسمانی درون بینی به کار گذاشته می شود تا خونریزی های داخلی را به خود جذب کند . می توان فیتیله های درونی بینی را با گاز استریل شکل داده و کار گذاشت و پس از چند روز از جراحی بینی خارج شوند.

توصیه های پزشکی :

– می توان برای کاهش ورم های پس از جراحی بینی از کمپرس های خنک کمک گرفت.

– مصرف آنتی بیوتیک بعد از جراحی طبق تجویز پزشک در برنامه روزانه قرار گیرد .

– استفاده از دو عدد بالش در حین خواب و استراحت برای مدت یک هفته بعد از عمل ضروری است .

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرشته عبدالمطلبی جراح بینی کرج .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

Call Now Buttonتماس با پزشک