مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی قوز بینی

قوز بینی یکی از دلایل اقدام به جراحی بینی می باشد .

برآمدگی پشت بینی را که شامل برجستگی های غضروفی استخوانی هستند را قوز بینی می نامند . این قوز می تواند تنها یک برجستگی وسط بینی باشد و یا از ریشه بینی تا نوک بینی گسترده باشد. قوز ممکن است ارثی، بر اثر ضربه یا شکستگی، یا رشد غیر عادی غضروف و استخوان بینی ایجاد شود.

در حقیقت بسیاری افراد به دنبال ظاهر صاف تر و مقعر تر بر روی پل بینی خود هستند و به همین دلیل عمل جراحی رینوپلاستی بر روی آنها انجام می شود. اگر بینی شما دچار شکستگی خفیف شده اما از محل صحیح خود خارج نشده است، شما نیاز به هیچ درمانی به غیر از استراحت و مراقبت از ضربه خوردن بینی خود ندارید.اما اگر بینی شما دچار شگستگی شدیدی شده باشد با انجام جراحی به راحتی مشکل برطرف می گردد .

در این حالت با توجه به شدت برآمدگی و قوز ایجاد شده بر روی بینی، عمل بینی می تواند یک عمل جراحی به نسبت ساده باشد. در صورتی که قوز بینی کوچک باشد، غضروف و استخوان در بالای بینی به سمت پایین کشیده شده و وضعیت بینی برای ایجاد ظاهر مطلوب تر برای آن اصلاح می شود.

اگر قوز بینی در حالت های شدید تر باشد، نیز می توانید از جراحی برای از بین بردن قوز بینی استفاده کنید.

برای انجام این جراحی حتما قبل از جراحی باید با جراح بینی مشورت نمایید تا شما را از تمام مراحل جراحی و نحوه جراحی آگاه سازد. زیرا در این نوع از جراحی به غیر از برداشتن قوز بینی باید عمل ترمیمی هم انجام شود.

عوامل موثر در ایجاد قوز بینی 

عوامل مختلفی نظیر وارد شدن ضربه به بینی، فرو رفتگی پیشانی، عوامل ارثی و ژنتیکی و همینطور جوش خوردن نامناسب استخوان بینی بعد از شکستگی در ایجاد قوز بینی موثر خواهند بود. یکی از علت های دیگر ایجاد قوز بینی، بزرگ شدن بینی در دوران بلوغ و رسیدن به سن رشد می باشد. 

انواع قوز بینی

 قوز بینی دارای انواع مختلفی نظیر قوز بینی کاذب که در آن برآمدگی نوک بینی کم تر از فاصله بین لب و بینی می باشد، قوز بینی واقعی که طول برآمدگی نوک بینی با فاصله بین لب و بینی برابر بوده و قوز بینی پهن که طول برآمدگی نوک بینی بیشتر از فاصله بین لب و بینی می باشد تقسیم بندی می شود. 

باید به این نکته توجه داشت که روش جراحی با توجه نوع قوز بینی افراد تعیین می شود. 

 قوز بینی دارای انواع مختلفی نظیر قوز بینی کاذب که در آن برآمدگی نوک بینی کم تر از فاصله بین لب و بینی می باشد، قوز بینی واقعی که طول برآمدگی نوک بینی با فاصله بین لب وبینی برابر بوده و قوز بینی پهن که طول برآمدگی نوک بینی بیشتر از فاصله بین لب و بینی می باشد تقسیم بندی می شود. 

نحوه تشخیص قوز بینی

 برای تشخیص نوع قوز بینی بهتر از یک متخصص گوش و حلق و بینی کمک گرفت تا شما را در تشخیص نوع قوز بینی تان راهنمایی کند. بهترین راه برای تشخیص قوز بینی تهیه عکس رادیولوژی از بینی می باشد. و برای تشخیص قوز کاذب راه ساده ای وجود دارد، آن هم این است که بینی خود را به سمت بالا فشار دهید اگه این قوز از بین رفت، قوز کاذب می باشد. پس از تشخیص نوع قوز بینی بر اساس آن یک روش برای رفع آن انتخاب خواهد شد. 

 نحوه انجام عمل قوز بینی 

از روش های از بین بردن قوز بینی، انجام عمل جراحی می باشد که بعد از انجام این عمل، قوز به میزانی که نظر بیمار بوده و نیاز است برداشته می شود. جراح متخصص با در نظر گرفتن سلیقه و نظر بیمار و همچنین با توجه به فرم گونه، لب و پیشانی باید جراحی را انجام دهد و  به همان میزان قوز بینی برداشته شود. 

در این جراحی، بهترین جراح بینی برای دسترسی به استخوان های قوز بینی و از بین بردن قوز، در زیر پره های بینی برش هایی را ایجاد کرده و مقداری از استخوان را برای از بین بردن قوز بینی و همینطور بهبود فرم برآمدگی می تراشد. در انتها نیز برش ها بخیه زده شده و بینی توسط آتلی برای محافظت از بینی بسته خواهد شد. 

از روش های رفع قوز روی بینی، انجام عمل جراحی می باشد که بعد از انجام این عمل قوز روی بینی به میزانی که نظر بیمار بوده و نیاز است برداشته می شود. جراح متخصص با در نظر گرفتن سلیقه و نظر بیمار و همچنین با توجه به فرم گونه، لب و پیشانی باید جراحی را انجام دهد و  به همان میزان قوز بینی برداشته شود. 

در این جراحی، بهترین جراح بینی برای دسترسی به استخوان های قوز بینی و از بین بردن قوز، در زیر پره های بینی برش هایی را ایجاد کرده و مقداری از استخوان را برای از بین بردن قوز بینی و همینطور بهبود فرم برآمدگی می تراشد. در انتها نیز بش ها بخیه زده شده و بینی توسط آتلی برای محافظت از بینی بسته خواهد شد.

مشاهده نمونه کارهای دکتر عبدالمطلبی

دوران نقاهت عمل قوز بینی 

تورم، کبودی، و خون ریزی محدود، همگی در طول دوره ریکاوری پس از رفع قوز بینی قابل مشاهده است. تورم و کبودی بعد از جراحی بینی ایجاد شده در این حالت معمولاً برای چند هفته ماندگاری دارد. پس از چند روز، کبودی اطراف بینی و چشم ها به تدریج بر طرف می شود ،می توانیم برای تسریع روند بهبودی از کرم های تجویز شده توسط پزشک متخصص نیز استفاده کرد . 

مراقبت های بعد از عمل قوز بینی 

 • رعایت رژیم غذایی متعادل 
 • مصرف به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک 
 • خودداری از استعمال دخانیات و سیگار به مدت دو هفته پس از جراحی 
 • مصرف مواد غذایی جاوی فیبر مانند میوه و سبزیجات 
 • پرهیز از مصرف داروهایی مانند آسپرین 
 • پیاده روی برای کاهش تورم و جلوگیری از ایجاد لخته خون 
 • خودداری از انجام ورزش های سنگین به مدت دو ماه بعد از عمل 
 • پرهیز از مصرف غذاهای سفت و مصرف غذاهای آبکی مانند سوپ   
 • حفظ زاویه 45 درجه سر با بدن در هنگام خواب 
 • تعویض چسب روی بینی در زمان های تعیین شده 
 • تمیز نگه داشتن پوست بینی برای جلوگیری از عفونت 
 • پرهیز از مصرف غذاهای پر نمک و فلفل برای جوگیری از ایجاد تورم روی بینی 
رعایت رژیم غذایی متعادل 

مصرف به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک 

خودداری از استعمال دخانیات و سیگار به مدت دو هفته پس از جراحی 

مصرف مواد غذایی جاوی فیبر مانند میوه و سبزیجات 

پرهیز از مصرف داروهایی مانند آسپرین 

پیاده روی برای کاهش تورم و جلوگیری از ایجاد لخته خون 

خودداری از انجام ورزش های سنگین به مدت دو ماه بعد از عمل 

پرهیز از مصرف غذاهای سفت و مصرف غذاهای آبکی مانند سوپ   

حفظ زاویه 45 درجه سر با بدن در هنگام خواب 

تعویض چسب روی بینی در زمان های تعیین شده 

تمیز نگه داشتن پوست بینی برای جلوگیری از عفونت 

پرهیز از مصرف غذاهای پر نمک و فلفل برای جوگیری از ایجاد تورم روی بینی

آیا امکان برگشت قوز بینی بعد از عمل وجود دارد؟

برگشت قوز بینی ممکن است در برخی از موارد رخ دهد اما باید به این نکته اشاره کرد که هیچ وقت به اندازه قبل از جراحی باز نخواهد گشت. چرا که بعد از جراحی و برش استخوان و برداشتن کامل قوز بینی امکان برگشت آن بسیار کم خواهد شد، زیرا امکان رشد مجدد استخوانها و غضروف وجود ندارد. 

هزینه عمل قوز بینی 

هزینه این جراحی به عوامل متعددی از قبیل آزمایشات انجام شده، عکس برداری، دستمزد جراح بینی، داروهای مصرفی، روش جراحی و تجهیزات و … بستگی دارد. و باید به این نکته نیز اشاره کرد که این جراحی جزو جراحی های زیبایی محسوب شده و به همین دلیل هزینه آن شامل بیمه نخواهد شد. 

سخن پایانی 

قوز روی بینی تاثیر به سزایی در ظاهر فرد داشته و وجود آن از زیبایی صورت کاسته و فرد را دچار کاهش اعتماد به نفس خواهد کرد، بنابراین افراد برای از بین بردن آن و متناسب شدن فرم بینی با سایر اجزای صورت خود اقدام به جراحی می کنند.  

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

Call Now Buttonتماس با پزشک