مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

جراحی شکاف کام

شکاف کام و یا لب شکری عبارتست از باز بودن غیر طبیعی لب بالا و یا سقف دهان. هنگامی که در طی بارداری لب ها و دهان نوزاد تکامل نیابد، ممکن است کودک با لب شکری یا با شکاف لب یا با هر دو عارضه باهم به دنیا آید. می توان گفت شکاف لب و شکاف کام از شایع ترین بیماری های کودکان در زمان تولد هستند.

جراحی شکاف کام

ترمیم شکاف کام از انواع جراحی پلاستیک به شمار می رود، که با درمان این اختلال نمو، عملکرد طبیعی دهان برقرار شده و ظاهر طبیعی برای کودک ایجاد می شود. شایان ذکر است که بیشتر شکاف ها را می توان با روش های جراحی پلاستیک درمان نمود. ترمیم شکاف ها باعث افزایش توانایی کودک در صحبت کردن، غذا خوردن، تنفس طبیعی، عملکرد طبیعی بدن و یا حتی شنوایی خواهد شد. زمان انجام عمل جراحی ترمیم شکاف کام بستگی به شرایط کودک دارد. بصورت کلی ترمیم شکاف کام در یک الی دو سالگی انجام می گیرد. ممکن است در برخی مواقع شکاف کام دیرتر انجام شده تا در صورت وجود مشکلات جدی تر، ابتدا اقدامات درمانی آن ها انجام گیرد، سپس  پزشک متخصص، شکاف کام را درمان نماید.
این عمل با بی هوشی عمومی انجام می گیرد، در حقیقت جراحی ترمیم شکاف کام باعث تغییر مکان بافت ها می شود، تغییر مکان بافت ها و عضلات دهان باعث می شود که سقف دهان کاملا ساخته شود. در این عمل ممکن است از بخیه های قابل جذب یا غیر قابل جذب استفاده شود. در صورتی که بخیه ها غیر قابل جذب باشند پس از 10 الی 14 روز برداشته می شوند.

در حقیقت جراحی ترمیم شکاف کام، کودک را قادر می سازد که قدرت تکلم و تغذیه و تنفس خود را کاملا بازیابد.

پس از انجام جراحی شکاف کام

دوران نقاهت این عمل معمولا 4 الی 6 هفته می باشد. پس از اینکه کودکتان جراحی ترمیم شکاف کام انجام دهد، ممکن است کمی ترشحات از دهان یا بینی او خارج شود که کاملا طبیعی است. برای راحت تر خارج شدن این ترشحات بهتر است کودک را روی شکم بخوابانید. توصیه می شود محل جراحی را تمیز نگه دارید و اجازه ندهید که کودکتان دستان آلوده اش و یا سایر وسایل آلوده را داخل دهان خود کند. توصیه می شود که تغذیه با هشیاری کامل کودک و با مایعات تصفیه شده شروع شود. همچنین تغذیه کودک باید در وضعیت نشسته انجام شود. بهتر است هنگام تغذیه هیچ گونه فشاری بر برخیه و زخم جراحی وارد نشود.

اینستاگرام دکتر عبدالمطلبی : drabdolmotalebi

شماره تماس: 02632219600 – 026332227740

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

جراحی اتوپلاستی
جراحی اتوپلاستی

جراحی اتوپلاستی جراحی اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش ، می تواند شکل، موقعیت یا نسبت گوش را بهبود بخشد.جراحی اتوپلاستی گوش می...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 20 =

تماس با پزشک