(026) 32219600 - 32262895
کرج، خیابان شهید بهشتی، بین میدان شهدا و چهار راه طالقانی، ساختمان قائم، طبقه 5، واحد 14
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

جراحی بینی گوشتی

هر نوع بینی دارای ویژگی های مخصوص به خود است و برای اینکه بخواهید جراحی بینی کنید در ابتدا باید جراح بینی خود را انتخاب کنید و سپس برای اینکه توسط جراح بینی معاینه شوید یک جلسه مشاوره داشته باشید در این جلسه مشخص می شود که بینی شما گوشتی است و یا استخوانی .هر چند که امروزه جراحی بینی در بینی های استخوانی و گوشتی می تواند موفقیت آمیز باشد اما معمولا  برای هر بینی تکنیک های متفاوت به کار برده می شود  نتیجه برای هر شخص متفاوت خواهد بود.

نمونه جراحی بینی گوشتی با دکتر فرشته عبدالمطلبی
 
 
مراقبت های بعد از عمل بینی
توصیه های بعد از جراحی بینی

 

 

نحوه جراحی بینی گوشتی

اگر به افراد با بینی ها گوشتی دقت کنید می بینید که بینی بیشتر از بافت چربی و پوست تشکیل شده است .روی استخوان و غضروف های بینی با پوستی با ضخامت بالا پوشانده شده است.نوک بینی این افراد معمولا گرد و بزرگ است که در جراحی بینی باید به اصلاح آن پرداخته شود.

یکی از مشکلاتی که بینی های گوشتی دارند ضعیف بودن غضروف ها می باشد جراح برای اینکه بتواند بینی را به فرم جدید و مورد دلخواه بیمار تبدیل کند به گونه ایی که زیبایی لازم را داشته باشد باید در ابتدا غضروف های بینی را تقویت  کند زیرا هر چقدر که هم جراح بینی به بینی شکل زیبا بدهد در صورتی که از استخوان ها و غضروف های بینی حمایت نشود بعد از گذشت مدتی نوک بینی افتاده خواهده  شد  و حالت زیبایی بینی از بین خواهد رفت.زیرا غضروف ها نمی توانند این حجم از پوست با ضخامت بالا را تحمل کنند  و بینی به سمت پایین افتاده خواهد شد .

در جراحی بینی گوشتی به دلیل پوست بینی کلفت امکان دارد  تغییراتی که جراح بر روی بینی انجام داده است دیده نشود و فرد باز هم گمان کند که بینی تغییر چندانی نکرده است و یا اینکه قوس لازم را پیدا نکرده است .

جراحی بینی گوشتی

بعد از جراحی بینی گوشتی کبودی و تورم  نسبت به بینی های دیگر بیشتر خواهد بود و امکان دارد دوره نقاهت بیشتری بعد از عمل داشته باشند .تورم بینی ممکن است به مدت یک سال در بینی دیده شود و این افراد باید مقداری بیشتر شکیبا باشند تا بتوانند نتیجه جراحی خود را مشاهده کنند.

پیشنهاد می شود بعد از جراحی بینی گوشتی حتما از چسب بینی به مدت لازم  استفاده  کنید زیرا چسب بینی باعث می شود که پوست بینی به غضروف های ترمیم شده جدید پیوند بخورد و فضای خالی بین بینی و پوست از بین برود و  در نتیجه به بهبودی و روند ترمیم بینی کمک زیادی را خواهید کرد.

نتیجه جراحی بینی گوشتی

افرای که بینی های گوشتی دارند معمولا از عمل بینی ترس دارند زیرا گمان می کنند به مانند دیگر  بینی ها نمی توانند جراحی موفقیت آمیزی داشته باشند و نتیجه برای آنها خوب پیش نخواهد رفت.در صورتی که باید توجه داشته باشید که درگذشته تنها با کاستن از بافت بینی ،بینی را زیبا می کردند که ممکن بود بعد از گذشت چند سال بینی دفورمه می شود و یا اینکه مشکلات تنفسی برای فرد به وجود می آمد.اما امروزه تکنیک های زیادی استفاده می شود که در هر دو هدف زیبایی بیشتر و سلامت فرد موثر خواهد بود .همچنین جراح بینی می تواند تاثیربه سزایی در نتیجه عمل بینی گوشتی شما داشته باشد.با دقت زیاد و با توجه به تخصص پزشک جراح بینی خود  را انتخاب کنید .

انیمیشن عمل بینی گوشتی
 

 

دلایل انجام جراحی بینی گوشتی

امروزه از جراحی بینی بیشتر به منظور بازسازی و برطرف کردن ایرادات ظاهری در بینی مورد استفاده قرار می گیرد. انجام جراحی بینی گوشتی به منظور اصلاح ایرادات در نوک بینی، سوراخ بینی و غضروف بینی انجام می شود.

برای برطرف کردن این نقص ها روش های مختلفی امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. نقص های متوسط شامل نوک بینی و پایه بینی است که با انجام جراحی بر روی این نقطه قابل درمان است.

روش های انجام جراحی بینی گوشتی 

ممکن است، نوک بینی دارای نقص های مختصری باشد که به دلیل پوشیده شدن با پوست ضخیم در بینی های گوشتی به راحتی قابل تشخیص نباشد. برای برطرف کردن این ایراد جراح بینی، اقدام به انجام جراحی بینی باز می نماید. برای برطرف کردن این مشکل ممکن است نیاز به پیوند غضروف باشد.

در گذشته افراد با بینی های گوشتی بر این باور بوده اند که بینی گوشتی آن ها بعد از جراحی بینی در مدت زمان کوتاهی به حالت اولیه خود باز می گردد . برگشتن بینی به حالت اولیه خود در روش های قدیمی جراحی بینی ،دیده می شد ،در این روش جراحی در طی جراحی بینی قسمت بسیاری از پوست بینی به همراه غضروف ها  برداشته می شد،همین عامل سبب تورفتگی و اسکار بعد از جراحی می شد  اما امروزه با کمک تکنیک های جدید ،میزان رضایت افراد از نیتجه جراحی بینی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است .

علت دیگر انجام جراحی بینی گوشتی، ایراد در ظاهر سوراخ بینی است. انجام جراحی بینی گوشتی به دلیل عدم تقارن در سوراخ های بینی در این گروه از افراد ضروری است. در این نوع از جراحی ممکن است نیاز باشد تا پیوند غضروف انجام شود. در صورتی که این غضروف ها از بدن خود فرد دریافت شود، شانس موفقیت بعد از جراحی بینی بیشتر می شود.

در برخی از افراد به دلیل مشکلات و بیماری های تنفسی و گوشتی بودن بینی، برای انجام جراحی بینی گوشتی، در وهله اول جراح بینی بیماری مربوطه را با جراحی درمان می کند. سپس اقدام به انجام جراحی بینی گوشتی می نماید. در این روش با انجام جراحی باز بینی، جراح با باز کردن بینی و دسترسی راحت تر به ساختار بینی اقدام به جراحی بینی نماید. در این روش بعد از انجام جراحی، تنها خط برشی که بعد از جراحی باقی می ماند، یک خط برش کوتاه و کوچک است.

در برخی از افراد به دلیل صدمه دیدن غضروف بینی و یا ضعیف بودن غضروف بینی در پایه و پل بینی که یک سوم از ساختار بینی را شامل می شود، نیاز است تا از غضروف ساق پا، به دلیل شباهت در ساختار، غضروف برداشته شود. به دلیل جایگزینی و پیوند غضورف به این روش، نتیجه جراحی بینی مادام العمر می باشد.

 

نحوه چسب زدن صحیح به بینی

یک چسب بلند به حال ناودون از پایین و پایه بینی، به کناره ها و به سمت بالا می زنیم. فشار دست ها از دو طرف به یک میزان بوده و نباید بیشتر از حد تحمل هم باشد. مجددا به همان اندازه و به همان گونه چسب زده می شود تا چسب در جای خودش فیکس گردد. این چسب به طور عمودی بر روی بینی زده می شود .

سپس چسب های کوچک که فقط عرض بینی و روی چسب عمودی بینی را پوشش دهد به صورت افقی زده می شود. این روند چسب زدن، چسب های کوچک تا نوک بینی ادامه پیدا کند. بعد از اتمام چسب های کوچک، مجدد یک چسب بزرگ به طور عمودی بر روی چسب های کوچک زده می شود.

ممکن است در دفعات اولیه چسب زدن کمی کند بوده و یا اشتباه شود. خانم دکتر عبدالمطلبی توصیه می کنند که  برای جدا کردن چسب ها از روی بینی، باید چسب زیر آب گرم گرفته تا چسب ها به راحتی جدا شود. افراد از کندن چسب ها به زور و یا بدون زیر آب گرفتن اجتناب کنند. زیرا ممکن است به ساختار بینی صدمه وارد کنند.

همچنین دکتر عبدالمطلبی توصیه می کنند تا بعد از یادگیری نحوه صحیح چسب زدن به بینی  از تعویض چسب بینی خود به صورت روزانه اجتناب کنند زیرا تعویض مداوم چسب بینی، سبب می شود تا بینی متورم گردد.

مراحل چسب زدن بینی را شروع می کنیم 

 • چسب زدن بینی از بالای بینی شروع می شود ، برای چسباندن چسب بعدی نیاز است که چسب جدید پنجاه درصد چسب قبلی را بپوشاند .
 • پس از چسباندن دو عدد چسب از قسمت بالا به سمت پایین بینی یعنی به سمت نوک بینی ،چسب نوک بینی را می زنیم .
 • چسب نوک بینی را که 15 سانتی متر برش داده بودیم در دو طرف بینی قرار می دهیم ، توجه کنید چسب را طوری قرار دهید که که جلوی سوراخ های بینی را نگیرد .
 • سپس اضافات بینی را قیچی می کنیم .
 • نحوه چسب زدن بینی و چسب زدن به بینی پس از جراحی بسیار مهم می باشد ، در هفته های اول چسب زدن به بینی کمک شایانی به فرم گرفتن بینی می کند .
 • در دو ماه اول پس از جراحی بینی بهتر است پزشک و جراح بینی چسب زدن به بینی را انجام دهد .
 • مراقبت های پس از جراحی زیبایی بینی تاثیر فراوانی در تسریع بهبودی و نتیجه جراحی زیبایی بینی دارد ، بنابراین توصیه می شود که مراقبت های پس از جراحی زیبایی بینی را با دقت انجام دهید .
 • یکی از نکاتی که پس از جراحی زیبایی بینی باید به آن دقت نمایید چسب زدن به بینی است ، بهتر است در سه ماه اول چسب زدن به بینی را شبانه روز انجام دهید اما پس از سه ماه می توانید در طول شب چسب ها را بزنید .

برخی از نمونه کار های دکتر عبدالمطلبی

سخن پایانی

شما عزیزان می توانید از طریق سامانه جامع نوبت دهی و مشاوره آنلاین با دکتر فرشته عبدالمطلبی – جراح پلاستیک و متخصص گوش، حلق و بینی ارتباط برقرار بفرمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.5]
خانم دکتر فرشته عبدالمطلبی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن

– فارغ التحصیل پزشک عمومی از دانشگاه ایران در سال 1383

– فارغ التحصیل تخصص گوش و گلو و بینی و جراحی سر و گردن از دانشگاه تهران در سال 1389

– عضو هیئت مدیره انجمن گوش، حلق وبینی ایران (شاخه کرج)

– دوره تکمیلی آندوسکوپی و راینولوژی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

8 دیدگاه ها
 1. سلام من ۱۷ سالمه می خواهم بینیم عمل کنم خواستم بپرسم چه زمانی می تونم این جراحی رو انجام بدم ؟

  پاسخ
  • سلام بعد از 16 سالگی می توانید جراحی بینی را انجام دهید و مشکلی برای عمل نیست .

   پاسخ
 2. جراحی بینی خطرناکه؟

  پاسخ
  • خیر، اصلا این جراحی خطری ندارد .

   پاسخ
 3. سلام.بینی من کمی گوشتی وغضروف نوک ان کمی بلندهستن؟ایااین نوع بینی نمیتوان کمی سربالا عمل کرد وعملش فقط طبیعی درمیاد؟

  پاسخ
  • سلام . باید معاینه شوید و از نزدیک بینی را دید . تحت معاینه و بررسی های لازم قرار بگیرید .

   پاسخ
 4. سلام خسته نباشید من می خواهم جراحی بینی گوشتی انجام بدم حتما باید بیهوشی کامل داشته باشم تا جراحی انجام بشه اخه من خیلی از بیهوشی می ترسم .

  پاسخ
  • سلام همه جراحی های بینی با بی هوشی انجام می شود و جای نگرانی نیست . می توانید با خیال راحت برای عمل بینی اقدام نمایید . برای کسب اطلاع بیشتر در این خصوص می توانید مقاله بیهوشی در جراح بینی را مطالعه نمایید .

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 7 =

Call Now Buttonتماس با پزشک