مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
دکتر فرشته عبدالمطلبی / جراحی بینی / ترمیم افتادگی نوک بینی

ترمیم افتادگی نوک بینی

بیشترین و شایع‌ترین مشکلاتی که در بینی افراد وجود دارد، افتادگی نوک بینی می‌باشد . خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و روش‌های مختلف جراحی زیبایی بینی ترمیم افتادگی نوک بینی به راحتی انجام می‌شود . در طی جراحی برای ترمیم افتادگی نوک بینی جراح بینی از پیوند غضروف‌های قوی به نوک بینی برای عمل ترمیم انجام می‌دهد و همین امر سبب زیبایی بینی می‌شود . البته می‌توان برای ترمیم از غضروف‌هایی مثل ،غضروف‌های مصنوعی ،غضروف‌های خود فرد ،غضروف اشعه دیده فرد مرده و… استفاده کرد.

ترمیم-افتادگی-نوک-بینی
ترمیم افتادگی نوک بینی

علت افتادگی نوک بینی

افتادگی نوک بینی به دلایل و علت‌های مختلفی ایجاد خواهد شد که برای ترمیم آن باید علت آن توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود. ایت دلایل عبارتند از:

 • وارد شدن آسیب به بینی بر اثر ضربه در ورزش یا سوانح
 • بالا رفتن سن
 • بر اثر نیروی جاذبه زمین
 • جراحی ناموفق بینی در صورتی که جراحی بینی به شکل نادرستی انجام شود و موجب ضعیف شدن غضروف نوک بینی شود.
 • عوامل ژنتیکی و ارثی
 • نبودن بافت غضروفی پشتیبان در نوک بینی
 • بعضی از کودکان در بدو تولد دچار این مشکل هستند.

کاندیدای مناسب برای ترمیم افتادگی نوک بینی

 • افراد مبتلا به افتادگی نوک بینی به طور مادرزادی
 • افراد ناراضی از چهره خود به دلیل آویزان بودن نوک بینی
 • افرادی که دارای بینی بلندی بوده و تعادل چهره آن‌ها بهم خورده است.
 • افراد باید از سلامت جسمانی مناسب برخوردار باشند.
 • رشد چهره و بینی افراد کامل شده باشد.
 • افراد متقاضی ترمیم افتادگی نوک بینی نباید سیگاری باشند.
افراد مبتلا به افتادگی نوک بینی به طور مادرزادی
افراد ناراضی از چهره خود به دلیل آویزان بودن نوک بینی
افرادی که دارای بینی بلندی بوده و تعادل چهره آن‌ها بهم خورده است.

افتادگی نوک بینی پس از جراحی بینی

در صورتی که در جراحی بینی، جراح از تکنیک نامناسب و غیراصولی بدون توجه به جنس بینی و  استفاده کند، تنها منجر به کاهش حجم غضروف بینی خواهد شد، و استحکام نوک بینی کم شده و همین امر با گذشت زمان منجر به افتادگی نوک بینی می‌شود. یکی دیگر از علت‌های افتادگی نوک بینی پس از جراحی رعایت نکردن دستورالعمل‌های پس از جراحی می‌باشد. بنابراین برای جلوگیری از افتادگی نوک بینی پس از عمل باید از تکنیک ‌ها و دستورالعمل‌های تقویت نوک بینی استفاده کرد. هم‌چنین جراح باید اقدام به کار گذاشتن غضروف‌خای مستحکم در ساختار بینی به جای کاهش هجم غضروف کند، که این امر منجر به مناسب شدن فرم بینی و همینطور مانع از افتادگی نوک بینی خواهد شد.

درمان افتادگی نوک بینی

جراح بینی برای درمان افتادگی نوک بینی باید ابتدا علت آن را تشخیص داده و سپس برای درمان آن اقدام کند. که بهترین روش برای درمان افتادگی نوک بینی، جراحی بینی به شمار می‌رود. اما در صورتی که آناتومی چهره شما متعادل باشد، و تنها مشکل بینی شما افتادگی نوک آن باشد، از درمان‌های دیگر نظیر ترکیب تزریق ژل و بوتاکس می‌توان استفاده کرد. بدین صورت که با استفاده از تزریق ژل که منجر به تقویت ستون بینی می‎‌شود، نوک بینی را به سمت بالا برده و چرخش داد.

و با استفاده از بوتاکس عضله دپرسور نازی را که علت افتادگی نوک بینی است، تضعیف خواهند کرد.

 در ادامه به بررسی کی از روش‌های درمان افتادگی نوک بینی یعنی جراحی افتادگی بینی خواهیم پرداخت.

جراح بینی برای درمان افتادگی نوک بینی باید ابتدا علت آن را تشخیص داده و سپس برای درمان آن اقدام کند. که بهترین روش برای درمان افتادگی نوک بینی، جراحی بینی به شمار می‌رود.

جراحی افتادگی نوک بینی

برای انجام جراحی افتادگی نوک بینی روش‌های مختلفی وجود دارد، که بهترین جراح بینی با توجه به علت افتادگی نوک بینی و شکل بینی و همینطور نتیجه و انتظار بیمار از جراحی روش مناسب را انتخاب خواهد کرد.

روش‌های متداول برای ترمیم افتادگی نوک بینی شامل اصلاح و برداشتن غضروف تیغه بینی، قرار دادن ایمپلنت ستونی برای پشتیبانی و بالا نگه داشتن نوک بینی، قرار دادن ایمپلنت یا پیوند بافت برای بالا بردن نوک بینی، بالا نگه داشتن نوک بینی با استفاده از تکنیک‌های خاص بخیه و جای‌گذاری مجدد یا تصحیح غضروف‌های تحتانی هستند.

در برخی از موارد ممکن است که جراح با توجه به علت افتادگی از روش‌های ترکیبی برای اصلاح افتادگی نوک بینی استفاده کند.

نحوه انجام جراحی افتادگی نوک بینی

برای درمان افتادگی نوک بینی جراح ابتدا یک برش در ناحبه مورد نظر ایجاد کرده تا بتواند به راحتی به ساختار داخل بینی دست پیدا کند، سپس در صورتی که علت افتادگی پایین بودن ارتفاع تیغه بینی باشد برای ترمیم جراح برای ترمیم آن با ید بخشی از بافت غضروف را بردارد.

نکته حائز اهمیت این است که پزشک باید سپتوم غشایی را در زمان ترمیم افتادگی نوک بینی به سمت بالا برده تا از افتادگی مجدد نوک بینی جلوگیری کند.

در برخی از موارد هم افتادگی نوک بینی به دلیل بلند بودن بیش از حد غضروف‌ها است که پزشک غضروف اضافی را برش خواهد داد.

برای جراحی بینی گوشتی برای رفع نوک بینی افتاده جراح برای تقویت غضروف‌های تیغه بینی به دلیل ضعف آن‌ها از پیوند غضروف به بینی استفاده خواهد کرد، بدین صورت که قسمتی از تیغه را برداشته و سپس برای پیوند غضروف از ناحیه پشت گوش یا دنده خود فرد برداشته و به ناحیه مورد نظر پیوند خواهد داد.

در پایان جراحی نیز برای استحکام بیشتر غضروف نوک بینی و جلوگیری از افتادگی نوک بینی در طول زمان از بخیه استفاده خواهد شد.

غضروف‌های مناسب برای ترمیم افتادگی نوک بینی

از بین غضروف‌هایی که ذکر شده غضروفی که در مواقع لزوم باید استفاده کرد غضروف اشعه دیده فرد مرده می‌باشد ، این غضروف در مدت کوتاهی بینی خود را از دست می‌دهد و بینی دچار افتادگی می‌گردد .بهتر است در حد امکان از این غضروف استفاده نشود .

اما غضروف‌های مصنوعی برای اصلاح نوک بینی مفید هستند و می‌توانند در دراز مدت نتایج خوبی از خود بر جای بگذارند .عیبی که غصروف‌های مصنوعی دارند این است که این غضروف‌های در معرض خطر عفونت و یا بیرون زدگی از پوست می‌باشند ،اما غضروف‌های خود فرد مناسب‌ترین غضروف در جراحی ترمیم افتادگی نوک بینی می‌باشد. جراح بینی این غضروف را از گوش خود فرد گرفته و با برداشتن این غضروف هیچ گونه عارضه‌ای سبب برهم زدن زیبایی و یا اختلال در شنوایی برای فرد نمی‌شود. تنها موردی که غضروف‌های گوش دارند این است که این غضروف‌ها از استحکام بالایی برخوردار نمی‌باشند در نتیجه برای ترمیم افتادگی نوک بینی خیلی مناسب نیستند. یکی دیگر از منابع غضروف برای فرد، استفاده از غضروف دنده می‌باشد .این غضروف بسیار مستحکم و موثر بوده و در جراحی ترمیم افتادگی نوک بینی از موفقیت بسیار بالایی برخوردار است. اما تنها ایرادی که این غضروف‌ها دارند برشی است که برای برداشتن غضروف بر روی سینه زده می‌شود .

غضروف دنده برای اصلاح افتادگی نوک بینی می‌تواند نتایج مفید و موثری بر جای بگذارد .

در نتیجه در جراحی ترمیم افتادگی نوک بینی ،اگر غضروف مناسبی برای تقویت غضروف‌های نوک بینی پیوند زده شود ،افتادگی در نوک بینی ترمیم و اصلاح خواهد شد و می تواند نتایج خوبی که بر جای گذاشته است در مدت زمان بسیار طولانی ماندگار و درخشان باشد .

مراقبت‌های پس از ترمیم افتادگی نوک بینی

 • بالا نگه داشتن سر از بدن برای کاهش تورم
 • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم و کبودی
 • خودداری از لمس کردن و ماساژ دادن ناحیه جراحی شده
 • پیاده روی برای جلوگری از یبوست
 • خودداری از مصرف الکل و دخانیات تا زمان مقرر تجویز شده پزشک
 • خودداری از انجام فعالیت‌هایی مانند شنا، سونا، استخر، جکوزی
 • خودداری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید
 • خودداری از انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های سنگین

سخن پایانی

افتادگی نوک بینی یا به علت افزایش سن، یا پس از جراحی اولیه و همینطور به دلیل آسیب وارد شدن به بینی رخ خواهد داد، و این امر موجب کاهش زیبایی صورت فرد شده و اعتماد به نفس افراد را کاهش خواهد داد. در برخی از موارد نیز منجر به ایجاد مشکلات تنفسی در فرد خواهد شد. بنابراین برای اصلاح و ترمیم آن به بهترین شکل افراد به بهترین جراح بینی مراجعه خواهند کرد.

سایر خدمات دکتر عبدالمطلبی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی

جراحی زیبایی بینی

ترمیم بینی 

راه های ارتباطی دکتر عبدالمطلبی جراح بینی کرج

تلگرام دکتر عبدالمطلبی : drabdolmotalebi

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

سپتوپلاستی
سپتوپلاستی

جراحی سپتوپلاستی، یک عمل جراحی است که بر روی سپتوم یا تیغه بینی انجام می شود. برخی از افراد به دلیل مشکلات ارثی یا حادثه،...

بیشتر بخوانید
جراحی بینی کج
جراحی بینی کج

آیا جراحی بینی کج به اصلاح فرم بینی و مشکلات تنفسی کمک میکند؟ جراحی بینی کج چگونه انجام می شود؟! هر زمان که در طول رشد آسیبی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 2 =

تماس با پزشک