مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
دکتر فرشته عبدالمطلبی / جراحی بینی / اقدامات بعد از جراحی بینی گوشتی

اقدامات بعد از جراحی بینی گوشتی

چه اقداماتی در کسب نتیجه ی مطلوب از عمل جراحی بینی موثر است؟ چگونه می توان بهترین نتیجه را از جراحی بینی گرفت؟ چه اقداماتی برای بهبود پس از جراحی لازم است؟ آگاهی از توصیه های قبل و بعد از عمل بینی اهمیتی کمتر از روند جراحی ندارد و در این بخش سعی می کنیم اطلاعات لازم برای داشتن عمل بینی موفق در اختیار شما قرار دهیم. برای آگاهی از مراقبت های بعد از عمل بینی می توانید ادامه مطلب را بخوانید.

جراحی بینی

نوعی جراحی زیبایی برای صورت، که به منظور تغییر شکل ظاهری و یا درمان بعضی از بیماری های بینی استفاده می شود. این عمل جزو ۵ جراحی پر استفاده دنیا است. نام دیگر جراحی بینی رینوپلاستی است.

در این عمل می توان ظواهر بینی را در یک یا چند مورد تغییر داد.

شکل بینی به طور کلی یا به طور جزئی در عمل بینی قابل تغییر است. این تغییرات شامل: سایز بینی، نوک بینی، سوراخ های بیرونی بینی، پل بینی، غضروف روی بینی، استخوان و قوز بینی، زاویه و طول بین لب بالا و بینی، انحراف های داخلی بینی یا ترمیم بینی است.

مراقبت-های-بعد-از-جراحی-بینی

روش های جراحی بینی

عمل بینی باعث شکل بینی می شود. برای این منظور از دو روش جراحی بینی باز( رینوپلاستی باز) و جراحی بینی بسته( رینوپلاستی بسته) استفاده می شود.

جراحی بینی باز

جراح تسلط و دسترسی بهتر و بیشتری بر روی استخوان و غضروف بینی دارد. در واقع پزشک شکافی بر تیغه اصلی که وسط دو حفره بینی قرار دارد، زده و سپس پوست روی بینی را برداشته و عمل خود را بر روی غضروف و یا استخوان، انجام می دهد. در این روش متاسفانه بعد از بهبودی کامل رد کوچکی از شکاف برجای می ماند. البته اکثر مواقع در زیر انحنای بینی و وسط دو حفره پنهان می شود.

جراحی بسته

بر عکس جراحی باز، تمامی بریدگی ها و شکاف ها و زخم های ایجاد شده در درون بینی است و از بیرون کوچکترین نشانه ای وجود ندارد. به دلیل این نحوه عملکرد به آن عمل بسته می گویند. این مورد خود به تنهایی بهترین مزیت محسوب می شود. در این روش، پزشک  برروی اکثر قسمت های داخلی و بیرونی بینی، تسلط دارد و می تواند مشکلات زیبایی و ساختاری بینی را حل کند.

مراقبت های لازم بعد از عمل بینی گوشتی

همانطور که در مقالات قبل نیز گفته شده بود، بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی به مراقبت های بیشتری نیاز دارد. بینی گوشتی دارای پوست ضخیم می باشد و اقدامات بیشتری بر روی بینی توسط جراح بینی انجام می شود. هر فردی جهت تسریع در روند بهبودی و کاهش و تورم بینی موظف است یک سری مراقبت ها را بعد از جراحی بینی گوشتی رعایت نماید. مهمترین اقدامی که بعد از جراحی بینی باید رعایت شود ضربه نخوردن به بینی می باشد. ضربه نخوردن به بینی مهمترین مسئله در جراحی بینی می باشد. با ضربه خوردن بینی ممکن است غضروف های بینی جا به جا شوند و فرم بینی شما بهم بریزد، به همین منظور به شما توصیه می شود که مراقب باشید که بینی شما ضربه نخورد، سعی کنید برای خوابیدن از بالشت های بلند و نرم استفاده کنید و از خم نمودن سر پرهیز نمایید. مراقبت های بعد از جراحی بینی شما دقیقا لحظه ای شروع می شود که کار بخیه زدن پزشک تمام می شود. این نکات حتما باید بعد از انواع جراحی بینی رعایت شوند. به همین دلیل ما برای شما این مطلب را بخش بندی می کنیم. فراموش نکنید که حتما باید یک همراه باخود داشته باشید تا بعد از عمل به شما رسیدگی کند.

مراقبت دقیقا بعد از عمل در کلینیک

بعد از این که شما از اتاق ریکاوری خارج شده و به بخش منتقل شدید، در حالت نیمه بیهوش هستید. یعنی بیشتر خواب آلود هستید اما کمی هم از محیط اطرافتان آگاهی دارید. در این شرایط همراه شما باید یک نوشیدنی شیرین رقیق را به کمک قاشق در دهان شما بریزد تا گلو و لب شما، خشک نشود و شما را اذیت نکند.

غالبا این نوشیدنی می تواند آب هلوی رقیق شده با کمک آب باشد که هم شرین است هم مقوی. بهتر اشت نوشیدنی های ترش مث آب آناناس تا چند ساعت مصرف نشود تا بتوان فشار بیمار را کنترل کرد.

بعد از این که شما به طور کامل هوشیاری خود را به دست آوردید، از شما میخواهند بلند شوید و بنشینید. اگر حالت تهوع داشته باشید به شما قرص ضد تهوع داده می شود. به مدت بیست دقیقه باید دراز بکشید و سپس بلند و شوید به کمک پرستار قدم بزنید. در صورت مناسب بودن شرایط شما مرخص می شوید. برای جلوگیری از کبودی شدید کمپرس سرد روی صورت شما باید قرار بگیرد.

مراقبت روز عمل بینی در خانه

بعد از این که به خانه منتقل شدید، باید حتما به محل مناسبی که از قبل آماده کرده اید بروید. این محل باید برای دراز کشیدن شما آماده شده باشد. چند بالش را برای پشت و زیر سر خود آماده کنید تا سر شما بالا باشد. به هیچ وجه نباید سر خود را به صورت افقی بر روی زمین بگذارید. تا فردای عمل شما حالت خواب آلودگی خواهید داشت که بسیار طبیعی است. تا فردای روز عمل بینی حتما باید غذاهای آبکی و مایعات مصرف کنید. فراموش نکنید که داروهای تجویزی پزشک خود را حتما راس ساعت صرف کنید. تا روز بعد از عمل نیز حتما باید شخصی در کنار شما باشد تا حواسش به ساعت مصرف داروهای و خود شما باشد تا اثر داروی بیهوشی به طور کامل از بین برود.

می توانید شب از غذاهای سبک آبکی مثل آب گوشت قرمز یا آب مرغ و سوپ های بسیار رقیق استفاده کنید تا احساس گشنگی شما برطرف شود. فراموش نکنید که مایعات خیلی سرد می توانند گلوی شما را تحریک کنند.

مراقبت عمومی بعد از عمل بینی

از روز بعد عمل، شما می توانید به راحتی در خانه قدم بزنید. توصیه ما به شما این است که برای جلوگیری از آسیب های احتمالی تا زمان برداشتن گچ از خانه بیرون نروید و از حضور در جمع های شلوغ خودداری کنید.

بعد از خروج تامپون ها باید حتما طبق دستور العمل پزشک، بینی خود را با محلول شستشو دهید. این کار برای تمیز نگه داشتن بینی و تنفس راحت تر شما بسیار ضروری است. می توانید با مشورت با پزشک خود بعد از مدتی برای چرب نگه داشتن داخل بینی خود، از پماد استفاده کنید. بعد از برداشتن گچ نیز از پزشک خود بخواهید نحوه صحیح چسب زدن بینی را برای شما توضیح دهد. بر اساس دستوری که جراح شما به شما می دهد برای چکاپ باید به مطب مرجعه کنید تا وضعیت بهبودی بینی شما بررسی شود. از انجام ورزش های سنگین تا 6 ماه خودداری کنید و البته بعد از آن نیز باید با پزشک خود برای آغاز فعالیت های سنگین خود مشورت کنید.

مصرف داروهای شیمیایی بعد از جراحی بینی

استفاده از داروهای شیمیایی به منظور رفع درد و عوارض جراحی باید زیر نظر پزشک و طبق تجویز آن صورت گیرد. (از داروهایی که منجر به رقیق شدن خون و ایجاد خونریزی بیشتر می شود اجتناب کنید.) دراین دوره تمامی توصیه های پیشنهادی پزشک خود را بطور کامل رعایت کنید. داروهای که تجویز می شود به طور منظم استفاده شود.

شستشوی بینی بعد از عمل

نکته ای که در مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی بسیار مورد اهمیت قرارمی گیرد، رعایت بهداشت حفره ی بینی است. به منظور مراقبت های بهداشتی بینی بعد از جراحی بهتر است از سرم های شست شوی مناسب و مورد تایید جراح بینی خود، استفاده کنید. این عمل به بهبودی و سرعت ترمیم بافت بینی بدون ایجاد عفونت و عوارض دیگر کمک شایانی می کند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

بعد از عمل بهتر است وضعیت خوابیدن به حالت نیمه نشسته باشد. این روند برای بهبود روند درمان و جلوگیری از بروز عوارض احتمالی است.

6 نکته جانبی برای افرادی که میخواهند بهترین نتیجه را از عمل خود بگیرند!

  • به منظور استفاده از کرم برای مراقبت های بهداشتی بینی بهتر است کرم را بوسیله ی گوش پاک کن روی محل مورد نظر بمالید.
  • به منظورجلوگیری از ایجاد دفرمگی و آسیب رسیدن به قرینگی بینی لازم است مراقب ضربه ها و برخورد های احتمالی به ناحیه ی سر و صورت، بود.
  • معمولا تورمی که باقی می ماند تا شش ماه حتی تا یک سال باقی می ماند و بعد از آن بینی فرم واقعی به خود می گیرد.
  • غذایی که استفاده می شود بهتر است حالت نرم داشته باشد و نیاز به جویدن طولانی مدت نداشته باشد.
  • دوش گرفتن طوری باشد که پانسمان روی بینی خیس نشود.
  • مسواک زدن منعی ندارد و می توانید بهداشت شخصی را رعایت کنید.

خلاصه مطلب

هر چی قبل و بعد از عمل بینی خود اطلاعات و آگاهی بیشتری داشته باشید می توانید روند جراحی زیبایی خود را از آمادگی تا انجام جراحی و روند بهبود، تسهیل نمایید و با اطمینان خاطر به نتایج مطلوب دست یابید. بهترین متخصص و جراح پلاستیک به خوبی می داند که اطلاع رانی به بیمار و آگاهی او از توصیه های لازم قبل و بعد از جراحی می تواند در کسب نتیجه بسیار موثر باشد ضمن این که بیمار از آرامش خاطر کافی نیز برخوردار می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

تماس با پزشک