مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
دکتر فرشته عبدالمطلبی / کشف ژنهای شکل دهنده بینی

کشف ژنهای شکل دهنده بینی

کشف ژنهای شکل دهنده بینی

دکتر فرشته عبدالمطلبی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی در محدوده کرج فعالیت دارند و جزو بهترین جراح بینی در کرج می باشند. این دکتر همواره برای افزایش آگاهی افراد جامعه تلاش نموده و مقالاتی به روز در حوزه جراحی بینی و گوش، حلق و بینی آماده و در اختیار عموم قرار می دهند. این مقاله به شرح کشف ژنهای شکل دهنده بینی می پردازد.

یکی از مطالعاتی که به تازگی این جراح بینی در مورد آن تحقیق نموده اند، در رابطه با نقش ژن در شکل گیری بینی است. شاید جالب باشد که بدانید ژن ها می تواند در فرم بینی نیز موثر باشند. در این مقاله به شرح کامل این موضوع می پردازیم.

کشف ژنهای شکل دهنده بینی

با بررسی ژن های انسان، محققان دریافته اند که چهار ژن عامل شکل دهی به بینی انسان است. میزان پهنای بینی، نوک تیز بودن بینی و یا اندازه حفره های بینی را این چهار ژن تعیین میکنند و هر کدام نقش حیاتی را در شکل بینی انسان دارند. این کشف، یکی از کشف های بسیار مهم در زمینه ظاهر انسان ها می باشد که می تواند کمک کند تا دانش در رابطه با انسان های نخستین افزایش یابد.

با کشف این چهارژن می توان امیدوار بود که بقیه ژن هایی که در شکل گیری چهره انسان تاثیر گذار است نیز کشف و میزان تاثیر آنها در چهره نهایی افراد مشخص شود.

محققان در این مطالعه بیش از ۶ هزار تن از ساکنان کلمبیا، پرو، برزیل، شیلی و مکزیک را مورد ارزیابی دقیق قرار داده اند. آنها در ادامه ۵۹۵۸ تن از این افراد را برای بخش اصلی مطالعه برگزیدند. از این مجموعه ۵۰ درصد ریشه اروپایی، ۴۵ درصد بومی آمریکای لاتین و ۵ درصد باقی مانده نیز متعلق به نیاکان آفریقایی بودند.

تمامی داوطلبان شرکت کننده در این مطالعه درخصوص ۱۴ ویژگی متفاوت مربوط به چهره مورد ارزیابی دقیق قرار گرفته و در عین حال آنالیز ژنومیکی کاملی برای تشخیص ژنهای مؤثر در شکلگیری این تفاوتها انجام دادند.

این بررسی ها در نهایت به کشف چهار ژن GLI۳، DCHS۲، PAX۱ و RUNX۲ منجر شد که در شکل دهی به بینی انسان تأثیر قابل توجهی دارند.

محققان دریافته اند که ژنهای PAX۱ و GLI۳ بزرگی حفره های بینی و ژن DCHS۲ تیزبودن آن را تعیین می کند و این درحالی است که ژن RUNX۲ در پهنای بافت میان دو حفره تأثیرگذار است.

این کشفیات دریچه های جدیدی را در علم باز خواهد کرد که می تواند علوم جدیدی با ترکیب علم ژنتیک و جراحی های زیبایی باز کند.

سایر خدمات دکتر عبدالمطلبی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی

جراحی زیبایی بینی

ترمیم بینی و . . .

راه های ارتباطی دکتر عبدالمطلبی جراح بینی کرج

تلگرام دکتر عبدالمطلبی : drabdolmotalebi

اینستاگرام دکتر عبدالمطلبی : drabdolmotalebi

شماره تماس: 02632219600 – 02633222

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

سپتوپلاستی
سپتوپلاستی

جراحی سپتوپلاستی، یک عمل جراحی است که بر روی سپتوم یا تیغه بینی انجام می شود. برخی از افراد به دلیل مشکلات ارثی یا حادثه،...

بیشتر بخوانید
جراحی بینی کج
جراحی بینی کج

آیا جراحی بینی کج به اصلاح فرم بینی و مشکلات تنفسی کمک میکند؟ جراحی بینی کج چگونه انجام می شود؟! هر زمان که در طول رشد آسیبی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + پنج =

تماس با پزشک